fotex pisze: ↑17 mar 2024, 16:52
Ja je już mam ale ni w ząb nie rozumiem anglojęzycznej ulotki. Z obrazka wnioskuje iż do normalnego kontrastu potrzebne są filtry 2xM1.Skoro są filtry czerwone to chyba jednak papier mg pod wpływem czerwonej lampy ciemniowej się jednak zaświetla. Przynajmniej tak mi się wydaje. Proszę o oświecenie. Będę dysponował papierami mg rf fomy.
Coś mi się zdaje, że ni w ząb nie rozumiesz o co chodzi z papierami wielogradacyjnymi, oraz że mieszasz oświetlenie ochronne ciemni ze światłem w powiększalniku.
1. Oświetlenie ochronne, to takie, przy którym coś widzimy, ale materiał światłoczuły na niego nie reaguje (w uproszczeniu, bo to trochę bardziej złożony temat)
2. Światło w powiększalniku to takie światło, które naświetla ten papier
2a. Światło do papierów wielogradacyjnych (MG), to światło które naświetla warstwę zielono czułą odpowiedzialną za kontrast 00, oraz niebiesko czułą odpowiedzialną za kontrast 5.
Mieszając intensywność ekspozycji obu ww. warstw uzyskujemy wszystkie gradację pośrednie.
Papier MG nie jest czuły na czerwone widmo, jest czuły na zielone i niebieskie.
Oświetlenie oliwkowe zawiera światło zielone, wobec czego nie nadaje się do oświetlenia ciemni, w której obrabiane są materiały MG.
Papiery różnych producentów mają mają różne uczulenie na zielony i niebieski, ale zawsze je mają.
I papiery Ilforda mogą być obrabiane przy świetle o długości fali 605 nm. A papiery Fomy wymagają oświetlenia ciemni o długości fali 660 nm. Podobno nowe materiały Fomy, mogą być obrabiane przy świetle takim jak Ilfordy.
powalos pisze: ↑17 mar 2024, 18:20
Magenta to nie czerwony.
Nie, ale zawiera w sobie czerwony. Bo to mieszanina niebieskiego i czerwonego.
Ale z tej mieszaniny na papier działa tylko niebieski