Matówka i Fresnel

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Matówka i Fresnel

Post autor: aka »

Matówka jest umieszczana w aparacie (LF) powierzchnią zmatowioną w płaszczyźnie filmu. Czy dodanie Fresnela powoduje ewentualną korektę położenia matówki? Na zdrowy rozum nie, ale może jakiś praktyk się wypowie?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1065
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Matówka i Fresnel

Post autor: Henry »

Póki fresnel jest po stronie oka to nie ma wpływu - powiększa już istniejący obraz z rozproszonego światła.
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Matówka i Fresnel

Post autor: aka »

Henry pisze: 09 sie 2024, 13:04 Póki fresnel jest po stronie oka to nie ma wpływu - powiększa już istniejący obraz z rozproszonego światła.
Po stronie oka? Powierzchnią gładką do gładkiej?
Wydaje mi się, że Fresnel umieszcza się po stronie obiektywu gładką powierzchnią do matowej. Jak to jest w konfiguracji oryginalnej LF mającego Fresnela w standardzie?
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Matówka i Fresnel

Post autor: aka »

Zagłębiłem się w temat i wiem co i jak. Otóż rowki Fresnela zawsze w stronę matówki bez względu na to gdzie jest umieszczona. Fresnel umieszczony między obiektywem i matówką wymaga przesunięcia matówki w stronę oka o 1/3 grubości Fresnela. No i jeszcze ogniskowa Fresnela powinna być równa ogniskowej obiektywu co jest trudne do realizacji poza standardem np. dla 4x5 - 150 mm. Fresnel bliżej oka wydaje się prostszym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 276
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Matówka i Fresnel

Post autor: Tomasz. »

aka pisze: 09 sie 2024, 13:37 Po stronie oka? Powierzchnią gładką do gładkiej?
Wydaje mi się, że Fresnel umieszcza się po stronie obiektywu gładką powierzchnią do matowej. Jak to jest w konfiguracji oryginalnej LF mającego Fresnela w standardzie?

To chyba zależy od konkretnego aparatu - niektóre 4x5 mają wycięcia przed matówka do mocowania fresnela i wtedy ten idzie przed matówkę, inne nie mają takiego i żeby nie przesunąć matówki to wtedy fresnela trzeba zamontować za matówka.
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Matówka i Fresnel

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 10 sie 2024, 16:33 To chyba zależy od konkretnego aparatu
To oczywiste. Np. Intrepid idzie na łatwiznę i tak sprawę załatwia:
"On all Intrepid Cameras, the correct way to mount a Fresnel screen is on top of the ground glass, between yourself and the glass."
Nie wiem jak w innych kamerach LF, ale umieszczenie Fresnela pomiędzy obiektywem i matówką jest zdecydowanie korzystniejsze.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1065
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Matówka i Fresnel

Post autor: Henry »

Korzystniejsze jak jest wszystko spasowane i skorygowane - bo pewnie nie ma widocznej faktury fresnela. Ale po co kombinować - ja dałem na matówkę od zewnątrz i działa - widzę cały kadr, a jak coś to mogę zdjąć.
ODPOWIEDZ