Kompatybilność optyczna szkieł

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1935
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: powalos »

A ja skupię się jednak na tej kompatybilności. Te obiektywy są kompatybilne ale każdy w swoim zakresie. Każdy z nich służy do współpracy z urządzeniami przeznaczonymi do określonych celów i wyposażonymi w odpowiadające im złącza (mocowania, bagnety itp.). Tak więc są kompatybilne tylko z określonymi urządzeniami ale w żaden sposób nie są kompatybilne pomiędzy sobą. I choć domyślam się o co Cyborgowi chodzi, to w żaden sposób nie można tu mówić o kompatybilności. Tu bardzie przychylałbym się to tej wypowiedzi kol. aka:
aka pisze: 11 lip 2024, 06:48 Towarzysz Siwak używał słów, których znaczenia nie rozumiał, ale żeby dzisiaj, na forum (kompatybilność)? Upały czy po prostu sezon ogórkowy?
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3271
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: oKuba »

Fredrixxon pisze: 11 lip 2024, 13:30 Po piątym, góra szóstym bowarze, mnie także zaczynają zadziwiać różne, na pozór oczywiste, rzeczy i zjawiska.
Mnie juz po czwartym. Pewnie starszy jestem
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1065
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Henry »

Powiększalnikowe do BW nie są chyba też korygowane pod czerwień, aparatowe muszą. Te drugie muszą też sobie radzić z flarami spoza kadru. To upraszcza obliczenia.
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

PPaweł pisze: 11 lip 2024, 07:23 Natomiast dziwne jest samo założenie - że jakości obu obiektywów muszą być jakoś zbliżone.
Jeżeli nie będą zbliżone, to przepłacamy kupując ten pierwszy, albo producent tego pierwszego przeszarżował z założeniami, bo przecież uprawiając klasyczną fotografię musimy najpierw wykorzystać ten pierwszy, a później drugi, a o jakości decyduje suma, czyli de facto ten gorszy optycznie.
PPaweł pisze: 11 lip 2024, 07:23 Ponadto wątpię, żeby tu była potrzebna aż dziesięciokrotna różnica jakości wynikająca z różnicy wymiarów. Soczewki mniejszego są tak ze dwa razy mniejszej średnicy, niż większego, więc jak na moje nieszlifierskie oko to wystarczy analogicznie - utrzymać dwukrotnie mniejszą tolerancję liniowo, powierzchniowo czterokrotnie.
No właśnie. Czy naprawdę precyzja wykonania Rodenstocka jest o tyle wyższa niż Zeiss?
aka pisze: 11 lip 2024, 07:45 Co niby znaczy ta "jakość obiektywów"?
Panowie, czepiacie się słówek. Chodzi mi o miarę parametrów optycznych w postaci rozdzielczości, aberracji chromatycznych, komy, dystorsji, winietowania. Wszystkich z osobna i w sumie, dlatego użyłem potocznego określenia „jakość” (optyczna).
Załączniki
20240711_192653.jpg
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

mrek pisze: 11 lip 2024, 10:18 Może przyjmij, że to obiektywy powiększalnikowe są lepsze od tych obrazowych
No właśnie o to jest pytanie: z czego to wynika?
Jerzy pisze: 11 lip 2024, 11:22 Jeden ma pierścień mniej ;)
No, w tym przypadku aż 2 😉
J.A. pisze: 11 lip 2024, 12:11 Są korygowane do Płaskie-Płaskie i do mniejszych odległości.
Ale siostrzane Planary (też odwzorowanie płaskie-płaskie) maja bardzo zbliżony rozmiar. Podobnie siostrzane obiektywy makro, np. Makro-Planar 4/120 – przeznaczony do małych odległości – tez identyczny rozmiar. Więc nie w tym rzecz.
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

aka pisze: 11 lip 2024, 12:30
J.A. pisze: 11 lip 2024, 12:11 Są korygowane do Płaskie-Płaskie i do mniejszych odległości.
Ja to wiem. Pytanie było do propozycji uznania, że powiększalnikowy jest lepszy od tych obrazowych, prowokacyjne ;-)
Autor wątku pomylił działy, powinien taką prowokację zamieścić w Hyde Parku. No chyba, że on na poważnie...
Na poważnie. Przykład: po lewej byłby Makro-Planar 4/120 http://www.hasselbladhistorical.eu/pdf/lds/CF120.pdf (nie posiadam - nie pokażę). Jakieś merytoryczne argumenty?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2369
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: mrek »

Cyborg pisze: 11 lip 2024, 19:03 mrek pisze: ↑dzisiaj, o 10:18
Może przyjmij, że to obiektywy powiększalnikowe są lepsze od tych obrazowych

No właśnie o to jest pytanie: z czego to wynika?
No to pytanie nie umiem odpowiedzieć i nawet się nie zastanawiałem. Wystarczyło mi, że empirycznie doświadczyłem wystarczającej jakości niepozornego obiektywu w powiększalniku.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10139
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: J.A. »

Cyborg pisze: 11 lip 2024, 19:19 Na poważnie. Przykład: po lewej byłby Makro-Planar 4/120 http://www.hasselbladhistorical.eu/pdf/lds/CF120.pdf (nie posiadam - nie pokażę). Jakieś merytoryczne argumenty?
Zrób zdjęcie makro tym Planarem.
Potem załóż go do powiększalnika i zrób powiększenie by obiekt był w rzeczywistej stali 1:1, czyli na powiększeniu miał identyczny rozmiar co w rzeczywistości.
Potem zrób takie samo powiększenie obiektywem powiększalnikowym, ale takim wysokiej klasy, a nie "kitowym dodawanym do powiększalników).
Porównaj.
Efekt będzie taki, że Planara w najlepszym razie powiększenie będzie takie samo jak z obiektywu powiększalnikowego (jak nie gorsze).
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

J.A. pisze: 11 lip 2024, 19:36
Cyborg pisze: 11 lip 2024, 19:19 Na poważnie. Przykład: po lewej byłby Makro-Planar 4/120 http://www.hasselbladhistorical.eu/pdf/lds/CF120.pdf (nie posiadam - nie pokażę). Jakieś merytoryczne argumenty?
Zrób zdjęcie makro tym Planarem.
Potem załóż go do powiększalnika i zrób powiększenie by obiekt był w rzeczywistej stali 1:1, czyli na powiększeniu miał identyczny rozmiar co w rzeczywistości.
Potem zrób takie samo powiększenie obiektywem powiększalnikowym, ale takim wysokiej klasy, a nie "kitowym dodawanym do powiększalników).
Porównaj.
Efekt będzie taki, że Planara w najlepszym razie powiększenie będzie takie samo jak z obiektywu powiększalnikowego (jak nie gorsze).
Tego eksperymentu nie zrobię, bo nie posiadam wspomnianego Planara. Wierzę jednak, że wyjdzie tak, jak piszesz, ale interesuje mnie z czego to wynika. Obydwa obiektywy mają to samo światło f/4.0, zbliżoną ogniskową 120 vs 80 mm, to samo pole krycia (60x60 mm), obydwa skorygowane do odwzorowania płaskie-płaskie z niewielką odległością przedmiotową. Różnica rozmiarów tych obiektywów jest olbrzymia. Obiektyw powiększalnikowy jest raczej wysokiej klasy, bo to APO-Rodagon N 4/80.
aka
-#
Posty: 5740
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: aka »

Cyborg pisze: 11 lip 2024, 19:58 Obydwa obiektywy mają to samo światło f/4.0, zbliżoną ogniskową 120 vs 80 mm, to samo pole krycia (60x60 mm), obydwa skorygowane do odwzorowania płaskie-płaskie z niewielką odległością przedmiotową.
Skąd ta wiedza o skorygowaniu płaskie-płaskie obu tych obiektywów? Mam kilka obiektywów z dodatkiem macro i zarówno w trybie macro jak i w pełnym zakresie odległości obrazowanie jest bez zarzutu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10139
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: J.A. »

Cyborg pisze: 11 lip 2024, 19:58 obydwa skorygowane do odwzorowania płaskie-płaskie
Tylko obiektyw powiększalnikowy. Planar na pewno nie. To że jest "makro" oznacza, że jest korygowany do małych odległości przedmiotowych, ale nie oznacza, że jest korygowany do wykonywania reprodukcji pocztówek.
Poza tym, zupełnie zignorowałeś to co napisał Henry, a to bardzo ważne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

J.A. pisze: 11 lip 2024, 22:01 Tylko obiektyw powiększalnikowy. Planar na pewno nie. To że jest "makro" oznacza, że jest korygowany do małych odległości przedmiotowych
Obiektywy Planar z założenia korygowane są pod płaskie odwzorowanie płaszczyzny obrazu (źródło: Planar - Camera-wiki.org - The free camera encyclopedia), czy nie oznacza to też płaskiego odwzorowania płaszczyzny przedmiotowej? A jaka inna by ona mogła być w tej sytuacji?
J.A. pisze: 11 lip 2024, 22:01 nie oznacza, że jest korygowany do wykonywania reprodukcji pocztówek.
Co to konkretnie znaczy?
J.A. pisze: 11 lip 2024, 22:01 Poza tym, zupełnie zignorowałeś to co napisał Henry, a to bardzo ważne.
Czy chodzi o to?
Henry pisze: 11 lip 2024, 15:48 Powiększalnikowe do BW...
Nie jest obiektyw BW tylko „uniwersalny”, do koloru, chyba że czegoś nie wiem…
Henry pisze: 11 lip 2024, 15:48 aparatowe muszą
Nie. Nie są skorygowane pod podczerwień ani nie muszą. Jakby tak było, to chyba producent coś na ten temat napisał, pochwalił się? Po prostu przenoszą podczerwień. Szkło z którego są skonstruowane pozwala na to, a producent naniósł na skalę odległości indeks na który trzeba przesunąć ustawienie ostrości, żeby było ostre. Tyle i aż tyle w kwestii obsługi podczerwieni.
Jest w ofercie Zeiss specjalny obiektyw przenoszący ultrafiolet (UV-Sonnar 4.3/105), ale to zupełnie inny temat i producent się tym wyraźnie chwali.
Henry pisze: 11 lip 2024, 15:48 Te drugie muszą też sobie radzić z flarami spoza kadru. To upraszcza obliczenia.
Za obsługę flar odpowiadają wyłącznie zastosowane powłoki. Nie ma ta żadnego związku z rozmiarem ani kształtem soczewek.
aka
-#
Posty: 5740
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: aka »

Cyborg pisze: 11 lip 2024, 23:14 Obiektywy Planar z założenia korygowane są pod płaskie odwzorowanie płaszczyzny obrazu (źródło: Planar - Camera-wiki.org - The free camera encyclopedia), czy nie oznacza to też płaskiego odwzorowania płaszczyzny przedmiotowej? A jaka inna by ona mogła być w tej sytuacji?
W Wiki nie ma słowa o korygowaniu z założenia pod płaskie odwzorowane - "Planar is also anastigmatic, and named for its flat image plane."
Źle interpretujesz to zdanie, żeby ie powiedzieć, że w sposób pasujący do Twojej teorii. Tu jest prawda o Planarze "Rudolph also developed the Planar, a lens with near-flat focal plane," - "focal plane" jest kluczem do prawdy.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 276
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Tomasz. »

Cyborg pisze: 11 lip 2024, 19:58 Obydwa obiektywy mają to samo światło f/4.0, zbliżoną ogniskową 120 vs 80 mm, to samo pole krycia (60x60 mm)
no nie wiem czy 120 i 80 mm to takie zbliżone ogniskowe.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10139
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: J.A. »

Cyborg, rozbierasz wszystko na czynniki pierwsze, a obiektw to złożony produkt.
Każda z wymienionych cech ma wpływ na gabaryty, koszty etc.
Już Ci pisałem, obiektywy do lustrzanek, są większe i cięższe niż by wynikało to z obsługiwanego formatu. Zobacz jaki jest mały i lekki jeden z najlepszych obiektywów do 6x7, czyli nawet o większym polu krycia niż wymieniony przez Ciebie na początku Zeiss. Oraz 43-tka do tego systemu.
Załączniki
Screenshot 2024-07-12 o 13.13.55.png
Screenshot 2024-07-12 o 13.13.55.png (92.05 KiB) Przejrzano 166 razy
Screenshot 2024-07-12 o 13.11.14.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ