Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3302
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 06 cze 2024, 21:45 Bo z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że rysowanie filmu przez kasetę, to taka legenda z nadbałtyckiej plaży.
Teżbym tak to widział
Fredrixxon
-#
Posty: 241
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: Fredrixxon »

EE2 pisze: 06 cze 2024, 21:54 powinni wzorować się na tych z ORWO
nein! nein! nein ! Te niemry to najgorsze, jakie mi się w życiu przytrafiły

EDYTA:
trochę lepszy obrazek z otwierakiem do tych nowych kasetek
otwierak 32000100152.jpg
aka
-#
Posty: 5798
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: aka »

EE2 pisze: 06 cze 2024, 21:54 Używam od ponad roku rozbieralnej kasetki po ORWO NC ileśtam. Ładuję w nią Fomapana 100ASA z metra. Nigdy nie miałem nic porysowane ani zaświetlone.
Fredrixxon pisze: 07 cze 2024, 09:48 Te niemry to najgorsze, jakie mi się w życiu przytrafiły
1:1, ale przechylę szalę... W dawnych czasach tzn. kiedy cz-b filmy ORWO były "świeże" dostępne Foto-Optyce używałem wyłącznie tych kaset bez jakiegokolwiek problemu. ORWO konfekcjonowało filmy w puszkach po trzy z naciętymi końcówkami i jak mniemam z założenia ich kasety miały być używane wielokrotnie. Precyzyjnie wykonane, dobrze uszczelnione jedynie wymagały zabezpieczenia jakąś taśmą klejącą dekielka - oryginalnie był zaklejony "banderolą" z oznaczeniem filmu.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1937
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: powalos »

Też takich używam do dzisiaj. O zgrozo, :shock: :-D używam też tych metalowych z Fotonu i też są spoko.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2024, 12:58 przez powalos, łącznie zmieniany 2 razy.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1937
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: powalos »

Też takich używam do dzisiaj. O zgrozo, :shock: :-D używam też tych metalowych z Fotonu i też są spoko.
Foton swego czasu produkował też filmy 17 m w puszkach. Właściwie było to 10 filmów z odpowiednio ukształtowanymi końcówkami (połączonych w jeden długi zestaw) do ładowania właśnie w kasety, które z założenia były wielokrotnego użytku.
No ale wtedy ponoć nie dbało się o ekologię. :-P
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1459
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: PPaweł »

Bo też się i po prawdzie niespecjalnie jeszcze dbało, ale sporo rozwiązań po prostu przy okazji było bardziej ekologicznych :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10148
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: J.A. »

Kasety wielokrotnego użytku to nie był wynalazek ekologiczny, tylko tak kiedyś się robiło.
Mam jeszcze rozbieralne kasety Konica. Z kodem DX i metalowe oczywiście.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 226
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: BW »

- no to zostałem "przegłosowany" plastikowe ORWO górą 8-)
oKuba
-#
Posty: 3302
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 06 cze 2024, 16:21 Wygląda na to, że nawet (choć pewności nie mam), będzie to otwieranie nieniszczące
Otwieranie jest nieniszczace. Otwieracz nalezy przylozyc po przeciwniej stronie, niz ten do kaset metalowych. Czyli tam gdzie wystaje szpulka kasety. W przeciwnym razie otwieracz nie funkcjonuje.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 499
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Jak otwierać nowe plastikowe kanistry Fomy?

Post autor: EE2 »

aka, Faktycznie ten dekielek dość lekko się obraca w kasetkach ORWO. Ale nigdy go nie zaklejam i póki co nie otworzyła mi się sama taka kasetka :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ