co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 494
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

co właśnie wywołałeś?

Post autor: EE2 »

No właśnie, że nie. Skaner sobie w ogóle nie radzi z tym filmem. Nie mogę nijak go ustawić żeby skany wyglądały chociaż podobnie do tego, co widzimy na ekranie.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

EE2 pisze: 29 maja 2024, 09:46 Zanim podjąłem próbę długo zbierałem informacje
Tak, od tych co to intuicyjne albo metodą eksperymentu działali.
EE2 pisze: 28 maja 2024, 00:01 na zasadzie:
Pomyślałem, że można by spróbować to zrobić używając jako FD Fenal W14 na zimno a część kolorową zrobić już na ciepło w chemii ECN2
Robić każdy może, jeden tak, drugi siak... Ważne, że jest satysfakcja ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 233
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Fredrixxon »

A zrobił sobie jekieś presety na "normalnych" slajdach?
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 29 maja 2024, 11:59 A zrobił sobie jekieś presety na "normalnych" slajdach?
Na slajdy to raczej oprofilowanie skanera korzystając z targetów IT8. Ale na starocie w kiepskiej kondycji nie pomoże.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 494
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

co właśnie wywołałeś?

Post autor: EE2 »

Fredrixxon, nie znam się na tym aż tak dobrze, żeby to ogarnąć niestety. Inna sprawa, że na skanach w przypadku slajdów niezbyt mi zależy. Interesuje mnie aby wyglądały dobrze (pojęcie względne) wyświetlone na ekranie :-)
Zdecydowanie wolę takie efekty uzyskiwać niż o zgrozo crossować slajdy na negatywy :evil:
Ale to już co kto lubi :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 233
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Fredrixxon »

Na skanerze za trzy stówy nie ma co sie napinać na jakieś targety. Chodzi mi o jakieś ustawienia, które oszukają automatykę softu, a potem już kombinować dalej poprawki.
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 29 maja 2024, 12:21 Na skanerze za trzy stówy nie ma co sie napinać na jakieś targety.
Pełna zgoda.
Fredrixxon pisze: 29 maja 2024, 12:21 Chodzi mi o jakieś ustawienia, które oszukają automatykę softu,
Ustawienia w programie skanującym które mają ten program oszukać?
Fredrixxon
-#
Posty: 233
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

co właśnie wywołałeś?

Post autor: Fredrixxon »

uhm, tak właśnie. Skoro fiksuje na tym fioletowym cudaku, może jak zrobi to na ustawieniach np velvii, to będzie coś lepiej. Cudów na epsonie nie będzie, ale może :roll:
PPaweł
-#
Posty: 1432
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 29 maja 2024, 10:41 Tak, od tych co to intuicyjne albo metodą eksperymentu działali.
Ale zebranie wyników z kilku takich źródeł jest już mniej intuicyjne i bardziej naukowe.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 494
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

co właśnie wywołałeś?

Post autor: EE2 »

Zamierzam wypróbować ten sposób wywoływania z świeżym filmem :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 29 maja 2024, 14:21 Ale zebranie wyników z kilku takich źródeł jest już mniej intuicyjne i bardziej naukowe.
Z pewnością ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1432
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

co właśnie wywołałeś?

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 29 maja 2024, 16:14 PPaweł pisze: ↑29 maja 2024, 14:21
Ale zebranie wyników z kilku takich źródeł jest już mniej intuicyjne i bardziej naukowe.

Z pewnością ;-)
Nie no, ja to poważnie piszę. Jeżeli jest jakiś zbiór danych, choćby i kompletnie przypadkowo pozbieranych z przypadkowo wymyślanych eksperymentów, to można je jedne z drugimi weryfikować, coś interpolować, ekstrapolować, no kombinować po prostu. Oczywiście te dane muszą wyznaczać jakąś przestrzeń parametrów, w której można się poruszać, no i nie mówię, że wynik zawsze wyjdzie użyteczny. Oczywiście też zakładamy, że eksperymenty były wykonane rzeczywiście tak, jak to potem opisano.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10139
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

PPaweł pisze: 29 maja 2024, 16:31 Oczywiście też zakładamy, że eksperymenty były wykonane rzeczywiście tak, jak to potem opisano.
Tak, na FB z pewnością
W przypadku wywołania koloru (bez znaczenia czy slajd, czy negatyw), znaczenie mają naprawdę niewielkie zmiany często w ogóle nie brane pod uwagę przez wywołujących. I wcale nie chodzi o to, że będzie źle, albo dobrze, tylko inaczej. I bez znaczenia jest, że film został potraktowany na zimno/ciepło itd
Po prostu jest to jakiś tam zbór danych, często bardzo przypadkowych i niedokładnych. Na końcowy efekt barwny, wpływa nawet pH wywoływacza barwnego. W ilu przypadkach ludzie go podają? Mam przeczucie graniczące z pewnością, że w każdym przypadku będzie ono inne.
I też nie chodzi o to, że nie będzie bardzo dobrze, bo to z założenia wiadomo, ale że będzie niewiadomo jak, albo niebieskie, albo zielone, albo purpurowe i nie będzie wiadomo dlaczego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 494
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

co właśnie wywołałeś?

Post autor: EE2 »

Szukając informacji o procesie E6 dowiedziałem się, że pierwsze wywołanie jest czarno-białego negatywu za pomocą wywoływacza o dogłębnym działaniu. Od razu zauważyłem analogię do cz-b odwrotki i zamiast stosować Rodinal lub HC110 podgrzewany do 38st C pomyślałem, że może warto by spróbować użyć to samo co idzie jako wywoływacz nr 1 do cz-b odwrotek i zastosować na zimno. Zamiast zadymić chemicznie można zaświetlić co też stosowano do takich eksperymentów. Zaświetlałem żarówką Narva Foto PR250 2x po 5 minut w garnku z wodą odwracając szpulę na drugą stronę po 5 minutach tak jak to robię z cz-b odwrotką. Dalej wywołanie koloru za pomocą chemii ECN2 zamiast C41 bo takowej nie posiadam (a w dodatku jak wcześniej wspomniałem udało mi się ustalić, że w ECN2 stosuje się CD3 czyli to samo co w E6).
Co do zaś samych wyników eksperymentu to jak się ściemni spróbuje zrobić zdjęcie obrazu wyświetlonego rzutnikiem na ekranie :-)
Jak dla mnie uzyskane efekty są biorąc pod uwagę wiek filmu i zastępczy proces zadowalające :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5752
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

PPaweł, z przypadkowych eksperymentów dostaniemy przypadkowy rezultat. Tak trochę anty Nobel mi się skojarzył. Jeśli chodzi o proces E6 to jest on wynikiem pracy wykonanej dla uzyskania produktu o, z pewnością, założonych cechach, a nie przypadkowych. To jak jest zbudowany film do procesy E6 wiadomo, a raczej istotne jest, że wiadomo jak przebiega proces wywołania. Poszukiwanie alternatywnej chemii miałoby sens gdyby to robić z pełnowartościowym filmem, zastępując testowanymi kąpielami oryginalne nie kilka na raz i porównując rezultat do referencyjnego. Różne rzeczy można robić, różne są potrzeby czy zainteresowania. Przy okazji - CineStil zrobił zestaw chemii do E6 i mając zapewne większe możliwości niż przeciętny fotoamator wyprodukowali badziew, którego użycie z pełnowartościowym filmem daje rezultaty jak te wyżej zaprezentowane. Alternatywna fotografia w natarciu...
ODPOWIEDZ